Sprawdzanie pozycji w Google – nieodzowny element pozycjonowania

Ostatnio pisałem o ryzykownych technikach pozycjonowania. Jednak wypracowanie odpowiednich metod to nie wszystko. Kiedy pozycjonujemy stronę, niezwykle istotną kwestią jest stałe monitorowanie postępów naszej pracy każdego dnia. Jest to czynność, którą powinniśmy wykonywać codziennie, aby na bieżąco reagować i wyciągać wnioski co do dalszego działania.

Jak przeprowadzać sprawdzanie pozycji w Google…

Ręcznie, za pomocą programu a może serwisu do sprawdzania pozycji w Google?

Sprawdzanie ręczne

Są osoby, które sprawdzają pozycję w Google ręcznie. To znaczy każdego dnia wpisują daną frazę w wyszukiwarkę i ręcznie obserwują jak zmienia się pozycja. Oczywiście takie działanie ma sens tylko  wtedy, jeśli mamy do sprawdzenia jedną, dwie niezbyt konkurencyjne frazy i wcześniej dokonaliśmy jakichś działań związanych z pozycjonowaniem naszej strony, np. dodaliśmy ją do katalogów, napisaliśmy artykuły z linkiem na zapleczu, zostawiliśmy gdzieś komentarze, pozyskaliśmy ruch z social mediów. Jest jednak jedno „ale”. Istnieje coś takiego jak cache przeglądarki – inaczej – pamięć podręczna przeglądarki. Najprościej mówiąc jest to zastosowanie przez programistów „sztucznej inteligencji”, np. w Mozilli Firefox lub Google Chrome , aby teoretycznie ułatwić życie internautom poprzez zapamiętanie naszych wcześniejszych działań.

Jak działa cache przeglądarki i jak wpływa ono na pozycje w Google?

Przeglądarki zapisują sobie w cache to, co wpisywaliśmy wcześniej w wyszukiwarkę i analizują odwiedzane przez nas adresy.  Strony, które często odwiedzamy są siłą rzeczy wyświetlane wyżej w wynikach wyszukiwania w Google, jeśli korzystamy z tej samej przeglądarki i jeśli dodatkowo jesteśmy zalogowani do jakiejś usługi Google, np. do Gmaila  (personalizacja wyników wyszukiwania).

Zaczynając zatem ręczne sprawdzanie pozycji, powinniśmy w pierwszej kolejności wyczyścić cache przeglądarki oraz wylogować się z usługi Google.

Sprawdzanie pozycji w Google za pomocą programu

Kolejnym darmowym sposobem na sprawdzanie pozycji  strony jest znalezienie programu, który będzie to wykonywał za nas. Takim darmowym programem jest Free Monitor for Google. Przyznam szczerze, że z perspektywy pozycjonera, jest to już narzędzie dość leciwe i dawno go nie używałem. Z mojego doświadczenia mogę powiedzieć, że nadaje się do sprawdzania kilku fraz. Dodanie do programu kilkunastu fraz bardzo wydłuża czas oczekiwania na rezultaty. Bardzo często pojawiały się przekłamania pozycji. No i skanowanie Google obniża nieco wydajność naszego komputera.

Sprawdzanie pozycji za pomocą serwisu online

To chyba najlepsze wyjście, jeśli mamy wiele domen i fraz do sprawdzania każdego dnia. Istnieje już kilka dobrych serwisów monitorowania pozycji w Google. Można również kupić własny skrypt sprawdzający i zainstalować samodzielnie na serwerze.

Z gotowych rozwiązań działających online mogę polecić  serwis serpmonster.pl, na którym opieram się od roku. Koszt dzienny sprawdzenia jednej frazy to 1 grosz. Jeśli natomiast dodamy w panelu administracyjnym serwisu adres własnego serwera, cena zmaleje do 0.4 grosza za jedną frazę dziennie.  Koszt sprawdzenia pozycji jednej frazy dziennie wyniesie nas więc za miesiąc 12 groszy!

wykres - serpmonster

Pozycja w google – monitoring dla klienta wg serpmonster.pl

 

Najmniejsze doładowanie odbywa się za 10zł netto. Ale to niewielki koszt w porównaniu z wygodą, jaką możemy sobie zafundować, wykupując sprawdzanie pozycji w Google za pomocą serwisu online.

Be Sociable, Share!

  8 thoughts on “Sprawdzanie pozycji w Google – nieodzowny element pozycjonowania

   • Prawdziwa konkurencja korzysta z takich softów, że i tak jest to nieuniknione :) Nie można się tego obawiać. To tak, jakbyś otwierał sklep i martwił się, że wszyscy zaraz zaczną sprzedawać taki sam towar… Nie o to chodzi. Twój sklep ma być inny niż wszystkie, ma się czymś wyróżniać.

  1. Jeżeli chodzi o przeglądarki to można sprawdzać pozycje z pozycji incognito. Wtedy nie trzeba nic czyścić. Osobiście korzystam z seostation.pl w wersji płatnej. W wersji darmowej możemy monitorować 1 domenę dla trzech fraz,.

  2. Ja zaczynając przygodę z pozycjonowaniem szukałam jakiegoś dobrago ale i łatwego w obsłudze programu. Wiele słyszałam o Webpozycji i od niej postanowiłam zacząć. Program okazał się lepszy niż się tego spodziewałam. Nie dość że łatwy w obsłudze to dane które otrzymywałam były przejrzyste, wszystko przestawione na wykresach i diagramach. Jak dla mnie bomba :).

  Add Comment Register  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>