Skąd brać tematy i treść na bloga?

Ten artykuł jest trochę wyrazem wewnętrznej pustki w głowie, z którą często przychodzi nam się zmierzyć. Jest to uciążliwe nie tylko, jeśli prowadzimy własny blog, ale w ogóle w życiu, kiedy potrzebne jest myślenie analityczne. Jak się nie dać tej wrednej zmorze pustogłowia, a gdy już znajdziemy dobry temat na bloga, jak go pociągnąć, żeby nie zanudzić czytelnika? Postaram się udzielić krótkich, aczkolwiek treściwych odpowiedzi.

Pierwsza myśl z jaką boryka się wielu z nas podczas codziennej blogerskiej pisaniny wyraża się najczęściej słowami: „Nie mam czasu na zastanawianie się! Więc skopiuję coś od kogoś i wkleję sobie do siebie”. Pewnie nawet niewiele osób zauważyłoby, że nasza treść została skądś najzwyczajniej „zerżnięta”. Wiele osób tak robi, ale nie jest to wyjście, jeśli myślimy o przyszłości naszego serwisu. Dlaczego? Po pierwsze powielamy treść – czyli zanudzamy kogoś czymś co już czytał zapewne na stronie wyższej jakości. Po drugie, tworzymy duplicate content – czyli zduplikowaną treść, za którą google może przyznać nam filtr (chociaż są tacy, którzy twierdzą, że powielanie treści nie ma żadnego wpływu na pozycjonowanie – ja osobiście im nie wierzę).
Co zatem robić? Jaki pisać? Jeśli decydujemy się podjąć powszechnie znany temat, nikt nie może nam zabronić korzystać z dostępnych źródeł. Ja zawsze czytam kilka artykułów na dany temat, obowiązkowo z komentarzami (ponieważ w nich można znaleźć istotę problemu, na który może znam odpowiedź i w tym momencie mój artykuł staje się atrakcyjniejszy). Po takiej lekturze w głowie układa mi się szkic mojego artykułu. Oczywiście najlepiej pisze się na temat interesujący dla nas. Jeśli nie mamy wykształcenia prawniczego, na 100% będziemy się męczyli z pisaniem o kancelarii adwokackiej itp.

Jeśli korzystam z gotowych już treści, zawsze staram się je opisać własnymi słowami. Tworzę na przykład ze zdania: „Ala ma kota” zdanie: „Dziewczynka posiada kotka” i już unikam duplikacji.

No i najważniejsze. Żeby nie zasnąć podczas pisania, spróbuj zaangażować trochę swoje emocje – tak jakbyś pisał komuś odpowiedź w postaci długiego komentarza w burzliwej dyskusji.

Mam nadzieję, że te rady pomogą i liczę na Twoje opinie i pomysły ;)

Be Sociable, Share!

  2 thoughts on “Skąd brać tematy i treść na bloga?

  1. Hmmm, trochę namieszałeś – duplicate content to artykuły zerżnięte słowo w słowo, na czymś takim się w ogóle nie zrobi dobrego serwisu. Z drugiej strony „przedruk” innych artykułów nie ma większego znaczenia, najlepiej tworzyć coś swojego, i nie wzorować się na innych, ci którzy tak robią osiągają sukces w blogowaniu.

   • Właśnie to miałem na myśli. Podsuwasz mi kolejną myśl na artykuł – na przykład: Pisz, nie owijając w bawełnę :)

  Add Comment Register  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>