Ryzykowne techniki pozycjonowania strony – Cloaking

W ostatnim wpisie przedstawiłem, jak działają SWL’e czyli systemy wymiany linków. Dzisiaj o kolejnych technikach, które uchodzą za metody black hat seo.

Po ostatniej aktualizacji algorytmów Google natrafiłem w branży rozrywkowej na strony, które zajmując pierwsze miejsce w Google, stosują metody, które działały 10 lat temu i jak widać, nadal mają się dobrze.
Mam tu przede wszystkim na myśli ukrywanie słów kluczowych bądź nawet całych fraz w kodzie źródłowym strony w taki sposób, aby nie były one widoczne dla internauty i nie szpeciły strony. Minimalizuje się czcionkę i nadaje się jej kolor tła strony. Taki spis zamieszcza się na stronie głównej i nie jest widoczny dla odwiedzających, natomiast pozostawia pustą niewypełnioną przestrzeń. Nikt na to i tak nie zwróci uwagi, natomiast dla robotów Google jest to element treści podlegającej indeksacji.

Cloaking

Cloaking – w kodzie źródłowym strony

W taki sposób na stronie upchane zostają frazy kluczowe, które przez roboty google rozpoznawane są jako element treści. Zjawisko takie nazywane jest cloakingiem i ma na celu oszukanie robotów. Naiwnym jednak byłoby myślenie, że jest to opłacalna metoda. Wystarczy w przeglądarce wybrać opcję „pokaż źródło strony” i widać wszystko jak na dłoni. Tego typu zabiegi kończą się nawet wyindeksowaniem z Google, więc na dłuższą metę ukrywanie słów kluczowych w treści może mieć zgubne skutki.

Pozycjonowanie strony www wiąże się dziś bardziej z przewidywaniem niż kombinowaniem, więc trzeba powoli zapominać o takich technikach.

Be Sociable, Share!

  4 thoughts on “Ryzykowne techniki pozycjonowania strony – Cloaking

  1. A myślałem że, ukrywanie słów kluczowych na stronie skończyło się kilka lat temu ;), ale czego to ludzie nie wymyślą żeby dostać się na szczyt. Niestety wielki G wszystkich wyrówna :(

  2. Nie wiedziałem, że są takie sposoby pozycjonowania. Prawdę mówiąc nie zdecydował bym się nigdy na taką metodę. Wolę powolne ale skuteczne i bezpieczne sposoby pozycjonowania artykułów. Zresztą nazwa tej metody mówi sama za siebie.
   Pozdrawiam,
   Jacek

  3. Cloaking nie umarł i wielu nadal go stosuje, zwłaszcza w trudnych branżach – tabletki, strony dla dorosłych, pozycjonowanie. Wciąż skuteczne, ale łatwe do wychwycenia. Gdy jednak marka nie ma wielkiego znaczenia i można wymieniać strony www, to się sprawdza.

  4. To zwykłe ukrywanie tekstu, tak naprawdę cloaking zaczyna się od wykrywania robotów przez metodę User Agent i IP i przekierowania ich na inną wersję strony ;)

  Add Comment Register  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>