Pozycjonowanie strony www za pomocą SWL

Ostatnio pisałem o tym jak ważna jest mapa witryny, dla robotów Google odwiedzających naszą stronę, a dziś przedstawię pozycjonowanie strony za pomocą, znienawidzonego już z wiadomych powodów, SWL’a czyli Systemu Wymiany Linków. Nie będę tu jednak robił reklamy żadnemu z tych systemów, ponieważ powyższy wpis należy traktować wyłącznie jako opis metody z dziedziny tzw. black hat seo.

Jak działa SWL?

System Wymiany Linków to platforma z zainstalowanym skryptem obsługującym wymianę linkami pomiędzy stronami www w systemie rotacyjnym lub stałym. Mówiąc najprościej, działanie takiego systemu można porównać do powszechnych kiedyś systemów wymiany banerów. Jednakże wówczas baner miał za zadanie przyciągnąć internautę na stronę reklamodawcy za pomocą ładnego obrazka i chwytliwego hasła, natomiast link z SWL’a ma dziś za zadanie podnieść  pozycję strony w rankingach wyszukiwania.

Jak SWL działa na pozycjonowanie strony?

Użytkownik, który zgłasza swoją stronę do wymiany linków, musi posiadać punkty, za które może wykupić odpowiednią ilość pobrań swojego linku przez witryny innych uczestników systemu na określony czas. Zdobywanie linków z innych witryn to podstawowa metoda pozycjonowania, ale od razu zaznaczam – nie jedyna. To znaczy nie wolno używać tylko SWL’a do pozycjonowania witryny, ponieważ bardzo szybko możemy otrzymać od Google filtr, a to oznacza spadek pozycji na wiele tygodni, jeśli nie miesięcy.

Jak zdobyć punkty w Systemie Wymiany Linków?

Punkty można zdobyć na 2 sposoby. Albo sami umieszczamy specjalny kod na swoich stronach www i on wyświetla linki użytkowników systemu, dzięki czemu zdobywamy punkty, albo punkty zakupujemy na tzw. giełdzie od innych użytkowników. Pierwszy sposób zdobywania linków nie jest jednak tak łatwy jak się wydaje. Aby zamieścić kod umożliwiający zdobywanie punktów z SWL’a na naszych stronach, muszą one spełnić określone kryteria.

Dlaczego SWL w większości wypadków został skreślony z listy metod pozycjonowania?

Wiele osób, z którymi podejmuję kwestie pozycjonowania, potwierdzi, że System Wymiany Linków jest jedną z najniebezpieczniejszych metod zdobywania linków. Nieprawdą jest jednak, że jest to metoda, która przestała działać.

Jeszcze do niedawna Google przymykało oko na tego rodzaju praktyki, ponieważ linki tekstowe stały się standardem reklamy w internecie w momencie, gdy na wielu stronach zaczęły pojawiać się natrętne banery o coraz większych rozmiarach. Doszło do tego, że ludzie zaczęli zamykać świecące jak choinka strony i w rezultacie omijać wszelkie reklamy banerowe. Wówczas alternatywą stały się linki tekstowe, które łatwo wkomponować w tekst, co sprawia, że stają się one integralną częścią naszej strony i przypominają często do złudzenia elementy nawigacyjne  witryny, prowadzące do bardziej zaawansowanych treści.  Fakt ten wykorzystali bezlitośnie pozycjonerzy, którzy zaczęli sprzedawać linki i masowo zostawiać je gdzie popadnie za pomocą oprogramowania spamującego.

W tym momencie należy nawiązać do wskazówek Google, które znajdują się w serwisie dla webmasterów:

wytyczne google

Jest to zatem jednoznaczne potwierdzenie,  że tego rodzaju techniki mogą wpłynąć negatywnie na pozycjonowanie strony www w Google , a w skrajnych przypadkach oznacza to filtr lub ban.

Be Sociable, Share!

  3 thoughts on “Pozycjonowanie strony www za pomocą SWL

  1. Nigdy nie stosowałem systemu wymiany linków do pozycjonowania moich blogów.
   Słyszałem nieraz, że może się to zakończyć filtrem dlatego wolałem nie ryzykować.
   Wydaje mi się, że o wiele lepiej jest pisać poszczególne artykuły zgodnie z zasadami SEO i w ten sposób pozycjonować się w wyszukiwarkach.
   Sposób pewny, sprawdzony i przede wszystkim darmowy.

   Pozdrawiam,
   Jacek Pastuszko

  2. Z tego co wiem , to tak samo jak Jacek uważał bym na stosowanie SWL ponieważ od pewnego czasu Google każde za używanie tego typu praktyk. No chyba że to jest strona na której Ci nie zależy w dłuższym czasie:)

  3. Podobnie jak Jacek też nie korzystałem z SWL’i do pozycjonowania jakiejkolwiek strony. Zajmuję się głównie rynkiem niemieckim, a tam teraz płacz i zgrzytanie zębów jeśli chodzi o SWL. Na powyższy wpis trafiłem dzięki filmowi Mateusza na YT. Chciałem zobaczyć jak wygląda w ostatecznej wersji. Dzięki za video na YT, na którym się wzoruję od dłuższego czasu ;)

  Add Comment Register  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>