Pingwin 4.0 – Google zaktualizowało algorytm

Zgodnie z przewidywaniami wielu blogerów z branży SEO, Pingwin 4.0 został wdrożony. 23 września 2016 Google oficjalnie ogłosiło, że dokonuje aktualizacji algorytmu Pingwin we wszystkich językach. 

Jak działa Pingwin?

Dla przypomnienia, Pingwin to algorytm badający profil linków prowadzących do witryny docelowej. To on jest zmorą wielu pozycjonerów, ponieważ pozyskiwanie linków to najbardziej żmudne i ryzykowne działanie na rzecz poprawienia pozycji witryny. Wszak linki, które do tej pory wydawały się „naturalne” lub „paranaturlane”, jutro mogą zostać uznane za szkodliwe. Nie tak łatwo jest ich się pozbyć, a nowy Pingwin ma je wychwytywać błyskawicznie.

Jak Pingwin 4.0 będzie wpływać na pozycjonowanie?

Dobra informacja  jest taka, że Pingwin 4.0 ma działać w czasie rzeczywistym, co oznacza, że w przypadku otrzymania filtra za nienaturalny profil linków, nie będziemy musieli czekać do następnego update’u ze strony Google, ale czyszczenie profilu powinno działać z marszu. Będzie to możliwe ze względu na fakt, że Pingwin został włączony do głównego algorytmu wyszukiwarki.

pingwin 4.0

Podobno nowy algorytm ma się również skupić bardziej na wychwytywaniu spamu, niż na obniżaniu rankingu witryny, co według mnie jest stwierdzeniem nieco sprzecznym.

Wdrażanie algorytmu było już widoczne od początku września za sprawą wahań w serpach. Nikt jednak nie jest w stanie określić, jakie dokładnie czekają nas zmiany w pozycjach stron i wyzwania w nowej rzeczywistości. Trzeba czekać i obserwować.