Czy skracanie linkow jest bezpieczne – jaki skracacz wybrać?

Skracanie linkow - czyli jaki skracacz wybrać?

Skracanie linkow – czyli jaki skracacz wybrać?

Skracanie linkow to nie nowość. Być może powstało ono za sprawą aliasów stron www, które powstały wcześniej. Pamiętam, że korzystałem z nich po raz pierwszy stosunkowo dawno, bo już chyba w roku 2002 i do dziś wykorzystuję mój ulubiony skracacz linkow, jakim jest bitly.com.

Głównym założeniem cięcia linków jest zmniejszenie ilości znaków w adresie. Boom na skracacze linków rozpoczął się w momencie, gdy internet stał się medium niezwykle rozbudowanym, a z drugiej zaś strony istniała potrzeba coraz szybszej komunikacji. W związku z tym można było skrócić długi adres podstrony bądź wątku w forum z kilkudziesięciu do kilkunastu znaków, co dodatkowo upraszczało, i upraszcza do dziś, sprawę z wysyłaniem smsów czy z wpisami na twitterze.

W sieci krótkie jest piękne – ale skracanie linkow to także funkcjonalność…

Przez skracanie linkow mamy pewność, że nasz link nie ulegnie uszkodzeniu (tzw. złamaniu) za sprawą niezgodności formatów pomiędzy różnymi aplikacjami pocztowymi. Wiele osób korzysta jednak ze skracania linków po to, aby stworzyć łatwy do zapamiętania adres. Wyobraźmy sobie, że jakiś wątek na forum ma adres:

http://forumoskracaniulinkow.com.pl/strona/kategoria/watek/20130309/post9340

Jak to zapamiętać? Nawet pisanie zajmie dużo czasu, a może zrobić zdjęcie? :) Wklejenie tego adresu w skracacz linkow na tnij.org da nam taki oto rezultat:
http://tnij.org/uvov – taki adres można spokojnie zapamiętać. Dwoma kliknięciami załatwiamy zatem sprawę i stworzymy bardzo przyjazne linki.

Czy skracanie linkow jest bezpieczne?

To pytanie wcale nie jest oczywiste. Przede wszystkim każdy skracacz linków korzysta z publicznej bazy danych. Jeśli nie zaznaczymy opcji „link prywatny” – nasz link stanie się upubliczniony, a więc każdy będzie mógł go odwiedzić i podejrzeć zawartość adresu. Niektóre linki – szczególnie do stron zawierających hasło dostępowe – mogą zdradzać pewne informacje, które łatwo dostaną się w ten sposób w niepowołane ręce. Zwracajmy więc uwagę na to, aby nie skracać bezmyślnie poufnych adresów.

Czy skracanie linków może wpłynąć negatywnie na efekt marketingowy?

Nie spotkałem się z sytuacją, aby skracanie linków zaszkodziło serwisom pod kątem pozycjonowania. Natomiast znam sytuację, gdy skracacz goo.gl ze stajni Google, zrobił krecią robotę przy marketingu e-mailowym. Z listy poszły maile z linkami skróconymi za pomocą goo.gl. Teoretycznie subskrybenci oczekują na mailing, na który się zapisali, ale, jak wszędzie, i tutaj są wyjątki. Jeden z subskrybentów, chcąc pozbyć się mailingu, zgłosił otrzymany w mailu link jako spam. Na efekty długo nie trzeba było czekać. Goo.gl zablokował adres i z dalszego mailingu były nici. A zatem zalecenia wielu programów partnerskich, aby skracać linki, nie zawsze są odpowiednie. Tę sprawę da się jednak rozwiązać, jeśli ktoś posiada własną domenę – wówczas można skracać linki i tworzyć tzw. przyjazne linki, ale o tym napiszę w następnym poście.

Popularne skracacze linków to:
tnij.org
tnij.com
bitly.com
tiny.pl
goo.gl

Nie chcę robić nikomu reklamy. Mogę jednak powiedzieć, że dla mnie, jeśli chodzi o skracanie linków, numerem 1 jest bitly.com – które ma bardzo przejrzysty interfejs, wiele przydatnych opcji i statystyk, a przede wszystkim stabilne serwery. Mam tam mnóstwo linków i wszystko śmiga bez najmniejszych problemów – więc do dzieła skracanie linkow nie boli ;)

Be Sociable, Share!

  4 thoughts on “Czy skracanie linkow jest bezpieczne – jaki skracacz wybrać?

  1. Witaj,
   Jakiś czas temu stosowałem podobnie jak Ty skracanie linków przez bitly.com jednak teraz używam wtyczki Pretty Link zainstalowanej na moim blogu postawionym na WordPressie.
   Ma to kilka zalet. Po pierwsze nie ma obawy o to, że moje dane gdzieś wyciekną, po drugie link wygląda np. tak http://www.imienazwisko.pl/123 . Po trzecie, promuję przez to swojego bloga bo adres www jest z moim imieniem i nazwiskiem, po czwarte mam podgląd w statystyki kliknięć w link.
   Jeśli ktoś ma bloga na WP to polecam ten sposób skracania linków.
   Pozdrawiam,
   Jacek Pastuszko

   • Dzięki Jacku! To bardzo dobra wtyczka. Tym bardziej, że faktycznie na bitly trzeba uważać. Niedawno spotkałem się z sytuacją, gdzie chcąc zostawić link w komentarzu, otrzymałem informację, że bitly został oznaczony jako serwis zagrożony spamem… Więc google może negatywnie reagować na takie linki, jeśli mowa o pozycjonowaniu.

  Add Comment Register  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>